Az első nemzetközi továbbképzésünk helyszíne nem a véletlen műve. Kint létünk során megtudtuk, hogy a fogadó intézmény már 2003 óta rendszeresen vesz részt ERASMUS+ projektekben, és nagy tapasztalattal bír a hasonló típusú programok indításában, szervezésében, lebonyolításában.

 Nemzetközi csapatunk

Nemzetközi csapatunk

Nagy izgalommal indultunk útnak Pulicsné Jani Veronika kolleganőmmel a hosszú útnak, de első este a barátságos fogadatatásnak köszönhetően gyorsan feloldódtunk. Nemzetközi együttműködésünknek köszönhetően minden a projektben résztvevő nemzet képviselőjével találkoztunk. Öt napot töltöttünk együtt litván, román, macedón, francia kollégáinkkal a célból, hogy jó pedagógiai gyakorlatokról, bevált módszerekről és tanulás során használt játékokról tapasztalatokat cseréljünk. Hiszen projektünk célkitűzése és fő eleme, a játékos tanulás. A játék szerepe az oktatásban, és új módszerek megismerése. Tanulmányi utunk során megismerkedtünk a román oktatási rendszerrel, bepillantást nyertünk egy óvoda és az alsó tagozatos iskola mindennapjaiba. Szomorúan tapasztaltuk, hogy Tabhoz hasonló méretű városkában mindössze 160 körüli gyermek tanul 3 éves kortól 18 éves korúig, mert nehéz a megélhetés, a férfiak külföldön dolgoznak, nagyon kevés a kisgyerek. Viszont mikor beléptünk az oviba, iskolába mosolygó gyerekek pedagógusok vártak, fogadtak bennünket. Melegséggel töltött el bennünket az ottani iskola légköre.

A napjaink nagy részét az intézményben töltöttük kerekasztal megbeszélésekkel. Nagy büszkeséggel tölt el bennünket, hogy nemzetközi csapatunk az általunk tervezett logót választotta projektünk logójává.

A munka után jutott egy kis idő a környék bebarangolására is. Így sétálhattunk a városka határában lévő cseppkőbarlangban, és ellátogattunk Horezbe egy ortodox templomot és monostort megnézni. Az esték vidáman zajlottak „babiloni zűrzavarban”. Beszéltünk franciául angolul, ki mit értett jobban. Jókat kacarásztunk mikor egymásnak játékokat tanítottunk, amit a különböző országokban a gyerekekkel sokat játszunk.

A két éves együttműködésnek eredményei között szerepel egy nemzetközi játékgyűjtemény is, melyet a jövőben elkészülő honlapon (külön e projekt honlapján) és iskolánk honlapján is meg lehet majd találni. Az előbbin valószínű franciául, mivel a projekt kommunikációs nyelve a francia, az utóbbin magyarul.

A munka még csak most kezdődik igazán. Első lépésben létrehoztunk iskolánkban egy „ERASMUS falat”, ahova a már megtörtént és várható eseményekről teszünk ki információkat. Továbbá ide várjuk a partnerországokból a különböző gyermekmunkákat, képeslapokat.

Romániai találkozónk során meghatároztuk a további eseményeket is. Így abban a megtiszteltetésben és nagy örömben lesz részünk, hogy a mi intézményünk szervezi a következő projekttalálkozót és rövidtávú továbbképzést 2020. március 29. és április 4. között. És ezzel még nincs vége, május végén újabb 2 fővel Litvániába utazunk, hogy a Bee-bot-tal megismerkedhessünk. Hiszen litván partnerünk nagyon komoly hangsúlyt fektet az innovatív oktatásra, a tavalyi évben el is nyerte országában az innovatív iskola címet. Azt fogjuk partnerünknél megtanulni, hogyan dolgoznak az említett eszközzel az óvodában, iskolában.

Újult erővel, és kíváncsian állunk nemzetközi feladatainknak elé.

 

Az öt napos program képei megtekinthetőek a galériában.

További letölthető dokumentumok:

Játékbemutató

Játékgyűjtemény

Útibeszámoló

 

Wilhelmné Dudás Ilona projektkoordinátor

Szent Gellért Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda

TAB

A projektet az Európai Bizottság támogatta. A kiadványban (közleményben) megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.